Najlepšie spôsoby liečby kŕčových žíl na nohách

Kŕčové žily sú vážne ochorenie, ktoré významne zhoršuje kvalitu života a bez včasnej liečby je jednoducho neznesiteľné.

Preto je dôležité, aby každý, kto sa stretol s takýmto problémom, poznal príčiny kŕčových žíl, jeho prejavy a čo je najdôležitejšie, aby si preštudoval najlepšie metódy liečby tejto choroby.

lekár skúma nohu s kŕčovými žilami

Všeobecné informácie

Kŕčové žily sú chronické cievne ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku stagnácie krvi (zvyčajne v dolných končatinách). Je to dôsledok zlyhania cievnych chlopní, ktoré obvykle prechádzajú krvou výlučne nahor, z dolných končatín do srdca. Stagnujúca krv vyvíja tlak na steny krvných ciev, v dôsledku čoho sa stenčujú, strácajú pružnosť a deformujú sa, čím sa výrazne rozširujú. Na nohách takéhoto pacienta voľným okom možno pozorovať krútiace sa „hady" krvných ciev, ktoré stúpajú nad kožu a miestami tvoria kŕčové „uzliny".

Príčiny kŕčových žíl

Existuje pomerne veľa dôvodov na vznik tejto choroby. Kŕčové žily môžu viesť najmä k:

  1. "Zlá" dedičnosť. S kŕčovými žilami sa stretávajú osoby s vrodenou slabosťou chlopňového aparátu alebo žilových stien.
  2. Zvýšený venózny tlak. Veľmi často vedú k takej chorobe faktory, ktoré zvyšujú krvný tlak, a to tehotenstvo, obezita, neustále vertikálne zaťaženie (keď človek stojí na nohách jeden deň), sedavý životný štýl (sedavá práca).
  3. Užívanie hormonálnych liekov. Niektoré hormonálne lieky, napríklad antikoncepčné tablety s vysokým obsahom estrogénu, spôsobujú krvné zrazeniny a môžu viesť k kŕčovým žilám.
  4. Porušenie krvného obehu. Tieto poruchy sa môžu objaviť v dôsledku zlej fyzickej aktivity, fajčenia, príliš tesnej obuvi alebo chronickej zápchy.
  5. Hormonálne poruchy spojené s vekom súvisiacimi zmenami v tele.
príznaky kŕčových žíl na nohách

Prejavy a komplikácie choroby

Lekári si všimnú, že kŕčové žily nie sú samy o sebe také hrozné, pretože ich komplikácie sú nebezpečné. V prvých fázach vývoja ochorenia je rozšírenie safénových žíl skutočne pre človeka estetickým problémom (ktorým obzvlášť trpia ženy). Najskôr sa na koži objavia cievne siete - takzvané „pavučiny". Zároveň človek začína pociťovať ťažkosti v nohách, všimne si opuchy končatín a pri chôdzi cíti bolesť. Toto sú dôležité príznaky kŕčových žíl, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať. Ak sa človek neponáhľa za lekárom a zistí príčinu ochorenia, riskuje spustenie kŕčových žíl a narazenie na problém, ktorý sa bez chirurgického zákroku nedá vyriešiť.

S rozvojom kŕčových žíl sa pokožka v oblasti dolných končatín stáva hustejšou a stáva sa modrastou. Lýtka pacienta začnú „bolieť" aj pri krátkej chôdzi a pod kožou môžete vidieť opuchnuté žily. Navyše v priebehu času sú také žily veľmi bolestivé.

Toto je však len začiatok vážnych zdravotných problémov. Ak človek nezačne bojovať s existujúcou chorobou, začnú sa v pokožke obklopujúcej postihnuté žily vyskytovať nezvratné zmeny, v dôsledku ktorých sa vyvinie lipodermatoskleróza a neskôr sa objavia trofické vredy. Navyše bez liečby sa vnútorné steny žíl zapália a provokujú krvné zrazeniny. Takto sa vyvíja tromboflebitída. Krvné zrazeniny sa zväčšujú, čím blokujú lumen žily a zrazenina sa môže kedykoľvek zraziť. A tento stav je plný smrti.

Je teda úplne zrejmé, že kŕčové žily je potrebné liečiť. A s terapiou musíte začať čo najskôr. Ďalej zvážime spôsoby liečby tohto závažného ochorenia.

Liečba drogami

Pri komplexnej terapii kŕčových žíl sa nevyhnutne používajú lieky. Väčšinou ide o kapsuly alebo tablety, ktoré majú všestranný účinok na organizmus. Najmä:

  • Flebotonika.Tieto lieky zvyšujú prietok krvi, zabraňujú rozvoju trombózy a súčasne zvyšujú tonus cievnych stien. Pomocou takýchto liekov nebude možné eliminovať kŕčové žily, ale sú celkom schopné zmierniť opuch nôh a eliminovať pocit pálenia a bolesť. V prípade kŕčových žíl sa lieky tejto skupiny spravidla užívajú 2 tablety denne a trvanie liečby určuje výlučne lekár.
  • Lieky na riedenie krvi.Takéto lieky zriedia krv a podporujú lepšiu cirkuláciu krvi, zabraňujú rozvoju trombózy. Tieto lieky sú predpísané iba individuálne a načasovanie aplikácie určuje lekár.
  • Protizápalové lieky.Patria sem pilulky, masti a gély, ktoré zmierňujú bolesť, zmierňujú opuchy a zabraňujú zlepovaniu krvných doštičiek. Dôležitejšie je, že tieto lieky zabraňujú zápalu žíl, ktorý vedie k tromboflebitíde.
zdravé nohy po liečbe kŕčových žíl

Pančuchy a pančuchy z kŕčových žíl

Spravodlivé pohlavie čelí kŕčovým žilám oveľa častejšie ako muži. Je to do značnej miery spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele (menopauza, tehotenstvo). Preto je najoptimálnejším spôsobom, ako pre nich zabrániť kŕčovým žilám, nosenie špeciálnych priliehavých pančúch alebo pančuchových nohavíc. Takéto kompresné spodné prádlo stláča nohy a predchádza kŕčovým žilám, čo znamená, že je vynikajúcou prevenciou kŕčových žíl. A v prípade už rozvinutého ochorenia takéto spodné prádlo chráni nohy pred bolesťou, opuchom a únavou.

Vodoliečba

Liečba kŕčových žíl vodou je známa už od nepamäti. Pri rôznych teplotách sa žily zužujú a rozširujú, čo pomáha zvyšovať ich pružnosť. Vediac to, moderní lekári používajú vodoliečbu v počiatočných štádiách vývoja kŕčových žíl, keď sa na koži práve začali objavovať cievne siete. Okrem toho môžu byť vane v závislosti od existujúceho problému miestne (iba pre nohy) alebo všeobecné (pre celé telo). Teplota vody v takom kúpeli sa pohybuje od 20 do 40 ° C.

ohrievače nôh počas liečby kŕčových žíl

Netradičné ošetrenie

Pri komplexnej liečbe kŕčových žíl sa dajú použiť aj netradičné metódy. Tu je niekoľko príkladov.

Zemiaková šťava

Ovplyvnené žily by sa mali mazať čerstvo vylisovanou zemiakovou šťavou ráno, popoludní a večer a obväzy s obväzom namočeným v tejto šťave by sa mali nanášať na noc. Okrem toho by sa malo vypiť 100 ml zemiakovej šťavy 3 r / deň. Kŕčové žily by sa mali liečiť takým liekom po dobu 3-4 mesiacov.

Jablkový ocot

Nazýva sa to „liek číslo 1" na kŕčové žily a to všetko preto, lebo jablčný ocot zlepšuje krvný obeh, posilňuje cievne steny a zlepšuje tón pleti. Používanie je veľmi jednoduché: 2–3 r / deň musíte pokožku v oblasti postihnutých žíl premazať octom. A paralelne by ste mali vypiť pohár vody, v ktorej bola zriedená 1 lyžička. ocot. Trvanie liečby je 2 mesiace.

Kalanchoe listy

Toto je ďalší účinný prostriedok liečby kŕčových žíl. Naplňte pol litrovú fľašu nasekanými listami Kalanchoe do polovice a surovinu naplňte 40% alkoholom, aby bola fľaša plná. Potom, čo necháte výrobok stáť na tmavom mieste po dobu jedného týždňa, preceďte ho a pomocou tinktúry si postihnuté miesta natierajte 2 r / deň. Liečba by mala byť doplnená ľahkou masážou opuchnutých žíl. Táto liečba trvá 4 mesiace.

kôra vŕby

Dobrou pomocou v boji proti predmetnej chorobe budú kúpele s bielou vŕbovou kôrou. Pre takýto postup je potrebné rozomlieť kôru, po ktorej 2 lyžice. l. nalejte také suroviny so 400 ml vody a povarte ich na miernom ohni 15 minút. Pridajte hotový výrobok do vedier s vodou, kde potom položte nohy a podržte ich 30 minút. A ihneď po ukončení procedúry si nasaďte kompresné pančuchy a nechajte nohy odpočívať. Procedúry by sa mali vykonávať každý druhý deň po dobu 3 mesiacov. Mimochodom, na zvýšenie účinku je možné odvar z vŕbovej kôry zriediť odvarom z dubovej kôry.

Všetky tieto metódy sú vynikajúcim prostriedkom na prevenciu tohto ochorenia a poskytujú dobrú pomoc pri liečbe kŕčových žíl v počiatočnom štádiu ochorenia. Prax však ukazuje, že v 80% prípadov ľudia s postihnutými žilami chodia k lekárom s pokročilým ochorením. V takejto situácii nie je kompresné spodné prádlo, ani krémy a masti, ani ľudové lieky schopné ovplyvniť vývoj choroby. Sú potrebné drastické opatrenia. Našťastie je moderná medicína pripravená ponúknuť efektívne metódy riešenia tejto zložitej otázky.

bolesť v nohách s kŕčovými žilami

Skleroterapia

Toto je nechirurgická metóda riešenia kŕčových žíl, pri ktorej lekár pomocou tenkej ihly vstrekne do postihnutej žily špeciálnu látku - sklerotizant. Takáto látka zlepí žilu zvnútra, v dôsledku čoho sa rozpustí a zdravými žilami začne tiecť prietok krvi. Počet relácií podávania sklerotizantov sa môže líšiť v závislosti od závažnosti lézie. A počas celej liečby musí mať pacient na sebe kompresné spodné prádlo.

V dôsledku takejto terapie človek takmer navždy zabudne na nepríjemné kŕčové žily. Relapsy sa objavujú iba v 25% prípadov a zvyčajne súvisia s pokročilým ochorením. Je pravda, že by malo byť zrejmé, že skleroterapia sa nevykonáva pre tehotné ženy a obéznych ľudí.

Liečba laserom

Toto je jeden z moderných pokrokov v medicíne, ktorý vám umožňuje zbaviť sa kŕčových žíl bez operácie. Žiarenie generované laserom „spájkuje" postihnutú žilu zvnútra, čím uzatvára jej lúmen a preruší cestu prietoku krvi, ktorý začne cestovať hlbšími žilami. Z nalepenej cievy sa časom vytvorí spojivové tkanivo, ktoré sa následne rozpustí.

Táto metóda riešenia problému je účinnejšia ako skleroterapia. Je to málo traumatické, operácia netrvá dlhšie ako 40 minút a pacient môže z kliniky odísť doslova 2 hodiny po operácii. Niet divu, že liečba kŕčových žíl laserom sa nazýva „kancelárska chirurgia". V takom prípade je potrebné vykonať rezy na koži, iba ak sú odstránené veľké žily, zatiaľ čo malé kŕčové žily sú odstránené bez poškodenia tkanív. Treba si len uvedomiť, že náklady na takúto operáciu sú dosť vysoké.

laserové ošetrenie kŕčových žíl

Rádiofrekvenčná ablácia

Novšie u nás začali praktizovať najmodernejšiu metódu eliminácie postihnutých žíl, ktorá sa nazýva rádiofrekvenčná ablácia. Používa sa na liečbu hlavných veľkých žíl postihnutých kŕčovými žilami. V takom prípade sa cez vpich do kože zavedie rádiofrekvenčný katéter do postihnutej žily, ktorá pomocou mikrovlniek žilu „uvarí" zvnútra. Katéter má navyše senzory, ktoré vám umožňujú monitorovať účinnosť zákroku.

Táto metóda môže konkurovať laserovému ošetreniu, pretože tiež nevyžaduje rezy na koži, nezanecháva hematómy a je vykonaná iba za 30 minút. V deň operácie sa pacient môže vrátiť k svojim povinnostiam. Cena takéhoto zákroku je však vysoká aj v porovnaní s laserovou koaguláciou.

Chirurgické odstránenie

Je dôležité si uvedomiť, že v prípade ekzému, tromboflebitídy, ako aj trofických vredov sa liečba vyššie uvedenými metódami nevykonáva. Je možné vylúčiť zanedbané kŕčové žily iba chirurgickým odstránením žíl v spojení so skleroterapiou. Ani tu však nie je všetko také kritické. V arzenáli moderných chirurgov existujú nízko traumatické mikrochirurgické metódy, ktoré vám umožňujú odstrániť chorú žilu pomocou jedného malého rezu a po ukončení procedúry jednoducho nebudú žiadne jazvy. Nové technológie navyše umožňujú odstrániť bolestivé žily iba za 30 - 40 minút.

Kŕčových žíl sa netreba báť. Práve naopak, choroba si vyžaduje veľkú pozornosť sama o sebe, a čím skôr, tým lepšie. Včasná identifikácia a správne zvolený spôsob liečby vám umožní bez problémov odstrániť chorobu a žiť plnohodnotný život.

Veľa zdravia pre vás!