Čo sa dá s kŕčovými žilami robiť a čo nie

Kŕčové žily sú závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje starostlivú starostlivosť o postihnuté cievy a vnútorné orgány. V tomto období by ste mali venovať pozornosť životnému štýlu, musí byť správny, zdravý a hlavne pokojný a odmeraný. Aby ste to zabezpečili, musíte vedieť, čo robiť s kŕčovými žilami, a tiež sa odporúča zvážiť možné obmedzenia a kontraindikácie.

Čo nerobiť

Aby liečba kŕčových žíl prebiehala správne a aby bola účinná, je nevyhnutné vedieť, čo sa s touto chorobou nedá urobiť. Existujú určité obmedzenia, ktoré sa v určitej fáze neodporúčajú.

Lekári dôrazne odporúčajú vzdať sa zdvíhania závažia, ťažkých fyzických cvičení. Samozrejme, tí, ktorí sa neustále venujú športu, by nemali úplne opustiť túto činnosť, ale je lepšie prestať sa venovať tréningom, ktoré sú spojené so silovým zaťažením. Ak sa tak stane, je možné ďalšie zhoršenie stavu.

Pri kŕčových žilách sa tiež neodporúča vykonávať niektoré kozmetické procedúry:

 • stojí za to vzdať sa shugaringu;
 • neodporúča sa robiť enzymatické a kvantové typy odstraňovania chĺpkov;
 • nestrhávajte chĺpky pinzetou;
 • v kúpeľoch nemôžete robiť horúce zábaly. Tieto postupy by sa mali nahradiť hydromasážou alebo studeným typom balenia;
 • nie je vhodné si dať urobiť tetovanie v oblasti postihnutých žíl.

Keďže kŕčové žily sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela, vrátane panvovej oblasti, ženám sa neodporúča podstúpiť potrat. Faktom je, že po tomto postupe môže dôjsť k zvýšenému krvácaniu.

počiatočná fáza

Stojí za to venovať pozornosť kontraindikáciám pre kŕčové žily na nohách u žien, u ktorých sa choroba vyskytuje v počiatočnom štádiu. Počas tohto obdobia neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia, ale stále existujú niektoré dôležité odporúčania:

 • v tejto dobe môžete ísť športovať, ale napriek tomu stojí za to znížiť záťaž;
 • odporúča sa byť na nohách čo najmenej, inak môže dôjsť k zápalu žíl;
 • stojí za to vzdať sa nepohodlných topánok a oblečenia;
 • počas tohto obdobia sa odporúča navštíviť phlebologistu;
 • uistite sa, že užívate lieky predpísané lekárom.

Zhoršenie

Pri progresívnych kŕčových žilách nemôžete robiť to, čo ste robili s počiatočnou formou ochorenia. Ďalej je pridaných niekoľko obmedzení a odporúčaní:

 • pacient musí nevyhnutne úplne revidovať svoju stravu;
 • ak má pacient nadváhu, potom sa mu nasadí nútená strava;
 • transplantácia vnútorných orgánov sa môže uskutočniť, iba ak nie sú vážne zasiahnuté hlavné žily a existuje malé riziko pre život pacienta.

Povolené akcie

Kŕčové žily sú často sprevádzané silným edémom a zápalom, z tohto dôvodu si tí, ktorí sa stretli s touto patológiou, opakovane pýtali na otázku - čo možno urobiť s kŕčovými žilami? Existuje niekoľko akcií a postupov, ktoré sú pre túto chorobu povolené.

Tetovanie

S kŕčovými žilami sa dá urobiť tetovanie, ale veľa flebológov to neodporúča. V skutočnosti nemajú škodlivý účinok na zdravie, nezhoršujú stav, takže na to neexistujú žiadne prísne obmedzenia.

Ale napriek tomu stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že tetovanie by sa nemalo robiť na miestach postihnutých a zapálených žíl. Faktom je, že môžu zhoršiť krvný obeh, spôsobiť silný zápal, ktorý v budúcnosti povedie k zhoršeniu choroby.

Epilácia je dočasné odstránenie chĺpkov z povrchu kože. Tento postup je povolené robiť v počiatočných štádiách kŕčových žíl, ale stále by ste mali byť opatrní.

Existuje niekoľko odporúčaní, ktorým musíte venovať pozornosť:

 • nie je vhodné odstraňovať chĺpky pomocou vosku;
 • s mechanickými a tepelnými účinkami má negatívny vplyv na kapiláry, sú z toho jednoducho poškodené;
 • v počiatočnom štádiu kŕčových žíl môžete použiť elektrický epilátor. Počas tohto obdobia nie je lúmen žíl ešte tak zväčšený a nevyčnievajú nad pokožku;
 • veľa odborníkov tvrdí, že elektrické zariadenie môže poraniť a prehriať pokožku a všetky tieto faktory môžu spôsobiť rozvoj ochorenia aj u zdravých ľudí, ktorí majú sklon k kŕčovým žilám;
 • epilačné zariadenie môže vyvolať vývoj krvných zrazenín. Mechanickým pôsobením môžu malé krvné zrazeniny odchádzať a vstupovať do celkového krvného obehu.

Hydromasáž

Kontrastná sprcha a hydromasáž na kŕčové žily nôh sú užitočné procedúry, ktoré majú liečivý účinok. Spôsobujú prirodzené podráždenie stien ciev. Vďaka kontrastnej sprche sa produkcia kolagénu u pacientov vracia k normálu a zvyšuje sa hustota žíl.

Stále je potrebné mať na pamäti, že hydromasáž sa môže použiť na liečbu kŕčových žíl v počiatočnom štádiu. Pri závažných kŕčových žilách môže tento postup spôsobiť exacerbáciu a komplikácie.

Fyzické cvičenie

Športovanie s kŕčovými žilami nôh je povolené iba v počiatočnom štádiu, ale v závažných prípadoch by sa od týchto postupov malo upustiť. Okrem toho existuje množstvo cvičení, ktoré by sa s touto chorobou nemali robiť:

 • stojí za to vylúčiť z tréningového programu povrazové cvičenia;
 • neodporúča sa robiť atletické preteky;
 • silové cvičenia, pri ktorých musíte dvíhať činky.

Faktom je, že všetky vyššie uvedené tréningy vytvárajú ďalšie šokové zaťaženie žíl. Výsledkom je, že pod vplyvom prietoku krvi a gravitačných síl sa cievy roztiahnu. Všetky fyzické cvičenia by mali byť zamerané na posilnenie žíl.

Na odstránenie zápalu a bolesti existuje užitočné cvičenie, ktoré sa dá ľahko vykonať doma. Ak to chcete urobiť, ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy nad úroveň tela, ak si prajete, môžete sa oprieť o okraj stoličky alebo pohovky. Je potrebné byť v tomto stave 20 minút. Toto cvičenie sa musí robiť každý deň so zjavnými príznakmi kŕčových žíl a ak máte podozrenie.

Na zlepšenie krvného obehu môžete cvičiť „na bicykli". Malo by sa to robiť ležať na chrbte 1 minútu, cvičenie sa vykonáva v troch setoch. Na aktiváciu práce lýtkových svalov sa odporúča chodiť po prstoch. Počas tohto cvičenia sa tiež môžete pretočiť od prstov po päty a naopak.

Na kŕčové žily môžete doma robiť aj ďalšie užitočné cvičenia:

 • súčasná flexia prstov a rúk;
 • flexia a predĺženie chodidiel;
 • rotácia chodidiel;
 • robiť drepy;
 • alternatívne zdvíhanie kolien k telu;
 • chôdza po vonkajšej a vnútornej strane chodidiel má dobrý účinok.

Ak máte kŕčové žily, nemali by ste chodiť do solária. Faktom je, že ultrafialové žiarenie negatívne ovplyvňuje stav žíl, čo v konečnom dôsledku môže vyvolať zhoršenie stavu a spôsobiť komplikácie.

Pokiaľ ide o opaľovanie na slnku, tu sa názory lekárov líšia. Niektorí ľudia veria, že slnečné svetlo má pozitívny vplyv na zdravie. Flebológovia však tvrdia, že pri kŕčových žilách sa neodporúča opaľovať na slnku, pretože ultrafialové svetlo môže stav žíl zhoršovať.

Zakázané lieky

Akékoľvek lieky na kŕčové žily by mali byť predpísané ošetrujúcim lekárom. Predtým musí vykonať vyšetrenie a zistiť štádium ochorenia. Potom môže na základe získaných údajov predpísať vhodný liek.

Stojí však za to venovať pozornosť niektorým liekom, ktoré sa odporúčajú opustiť pri kŕčových žilách:

 • v prvom rade by pacienti mali odmietnuť užívať lieky, ktoré spôsobujú zvýšenie krvného tlaku;
 • stojí za to prestať užívať lieky, ktoré vyvolávajú vazokonstrikciu;
 • do skupiny zakázaných liekov patria aj pilulky, ktoré provokujú viskozitu krvi.

Nuansy výživy

Čo robiť s kŕčovými žilami na nohách na zlepšenie a zmiernenie stavu? Určite musíte myslieť na výživu. Musí to byť správne a užitočné. Pacient by mal jesť jedlá, ktoré posilňujú steny krvných ciev.

Lekári odporúčajú zahrnúť do jedálnička nasledujúce jedlá:

 • orechy;
 • ovocie;
 • chudé mäso;
 • obilniny s užitočnými minerálmi a sacharidmi;
 • vajcia;
 • prírodné džúsy a čaje.

Existujú však niektoré jedlá a nápoje, ktoré by sa mali zlikvidovať - alkohol, silný čaj a káva, korenie, čakanka, sóda, sladkosti.

Liečba ľudovými prostriedkami

Prvá pomoc pri kŕčových žilách môže byť poskytnutá doma pomocou ľudových prostriedkov. Bylinné zložky nemajú škodlivý účinok na zdravie, zlepšujú stav žíl, zmierňujú zápal.

Zvážte účinné ľudové lieky na kŕčové žily:

 • Dobrý účinok má kompresia s gaštanom. Zmierňuje bolesť a zápal. Za týmto účelom nakrájajte hnedý chlieb na plátky, namažte ich pohodlným maslom. Výsledné kúsky výdatne posypte vopred nakrájanými plodmi pagaštanu konského.
 • Pri kŕčových žilách môžete použiť obklad z lopúcha a chrenu, ktorý sa nechá cez noc;
 • Bolesť a zápal zmierňuje med.

Kŕčové žily sú závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje osobitný prístup. V tejto dobe by ste mali venovať pozornosť svojej kondícii, výžive a životnému štýlu. Existuje tiež množstvo procedúr, od ktorých by sa malo upustiť alebo by sa mali robiť menej intenzívne - fyzická aktivita, hydromasáž. Ale je lepšie úplne opustiť všetko od opaľovania a epilácie. Je tiež potrebné mať na pamäti, že existujú niektoré nelegálne drogy, ktoré môžu zhoršiť stav.

Diéta pre kŕčové žily: čo môžete a nemôžete jesť a piť

Z tohto článku sa dozviete: aká by mala byť strava pre kŕčové žily. Prečo niektoré potraviny pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou, zatiaľ čo iné vedú k zhoršeniu pohody?

Výživová terapia pre kŕčové žily zvyšuje účinnosť liekov.Lieky budú zbytočné, ak človek bude naďalej konzumovať jedlá a nápoje, ktoré negatívne ovplyvňujú stav krvných ciev.

Strava pre všetky typy kŕčových žíl (žily nôh, panvových orgánov, pažeráka a žalúdka) je rovnaká. Pri návšteve flebológa, špecialistu na žilové ochorenia, dostane pacient spolu s odporúčaniami pre užívanie liekov poznámku so zoznamom povolených a zakázaných produktov.

Zbaviť sa kŕčových žíl iba pomocou diéty je nemožné, je však nevyhnutná správna výživa, aby sa zabránilo progresii ochorenia.

Diétne ciele pre kŕčové žily

Výživa pre kŕčové žily (pre všetky jej typy) sleduje nasledujúce ciele:

 1. Posilnenie cievnych stien - vitamíny a stopové prvky znižujú vaskulárnu permeabilitu, zvyšujú pružnosť žíl a pôsobia protizápalovo. Používanie potravín bohatých na užitočné zložky zlepšuje stav krvných ciev s kŕčovými žilami.
 2. Zníženie viskozity krvi - s kŕčovými žilami sa prietok krvi spomaľuje, zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín. Preto je pri každej lokalizácii zmien potrebné dodržiavať pitný režim a vyhnúť sa dehydratácii.
 3. Zníženie opuchu tkaniva - zadržiavanie tekutín v tele vedie k rozvoju edému - jedného z hlavných príznakov kŕčových žíl dolných končatín.
 4. Boj proti obezite - nadváha pacienta vedie k zvýšeniu tlaku v cievach nôh a považuje sa za jeden z hlavných provokujúcich faktorov rozvoja kŕčových žíl.
 5. Normalizácia čriev - pravidelná zápcha vedie k hromadeniu toxických látok v tele, ktoré majú negatívny vplyv na stav krvných ciev; zvyšuje sa tlak v žilách malej panvy a dolných končatín, zvyšuje sa zaťaženie žilových stien.

Vybrané produkty

Diéta pre kŕčové žily zahŕňa:

 • Zelenina by mala tvoriť základ stravy pacienta s kŕčovými žilami. Obzvlášť užitočné: kapusta, mrkva, paradajky, paprika, repa. Čerstvé zeleninové šaláty ochutené rastlinným olejom, zeleninové prílohy by mali byť na stole každý deň.
 • Ovocie: citrusové plody, jablká, hrušky, čerešne, višne, marhule.
 • Bobule: čučoriedky, čučoriedky a brusnice, maliny.
 • Ryby a morské plody slúžia ako dobrá alternatíva k mäsovým jedlám: krevety, mušle, kalamáre.
 • Chudé mäso, ako je hovädzie, bravčové, kuracie a králičie mäso. Užitočným produktom na kŕčové žily je hovädzia pečeň.
 • Orechy: do obilnín sa pridávajú mandle a lieskové orechy; nasekaný muškátový oriešok sa používa ako dochucovadlo do jedál.
 • Zrná obsahujú sacharidy, ktoré dodávajú telu energiu. Pri kŕčových žilách sa uprednostňuje hnedá dlhozrnná ryža a pohánka bohaté na rastlinné vlákniny a stopové prvky.
 • Strukoviny: hrášok, sója.
 • Byliny: petržlen, špenát, šťavel.
 • Med sa odporúča užívať ako prísadu do čaju, cereálií, 2 - 3 polievkové lyžice denne. Gaštanový med je obzvlášť užitočný pri kŕčových žilách. Gaštanový extrakt je súčasťou lieku "Eskuzan", ktorý sa často predpisuje pacientom s kŕčovými žilami.
 • Vajcia.

Zdravé nápoje

Diéta pre kŕčové žily zahŕňa prijímanie veľkého množstva tekutín. Najzdravšie nápoje:

 • zelený čaj;
 • prírodné ovocné a zeleninové šťavy;
 • nápoje z bobuľového ovocia;
 • kompóty;
 • zázvorový čaj;
 • bylinné čaje (listy ríbezle, mäta, citrónový balzam);
 • obyčajná neperlivá voda;
 • zapiť jablčným octom.

Recept na nápoj z jablčného octu

Pridajte 2 lyžice jablčného octu do pohára teplej vody, podľa chuti med, dobre premiešajte. Užívajte počas dňa po jedle.

jablčný ocot na kŕčové žily

Recept na zázvorový čaj

Štyri polievkové lyžice nasekaného zázvoru a kôru z jedného citróna zalejte litrom vriacej vody, zakryte, nechajte pol hodiny lúhovať, ochlaďte na príjemnú teplotu, podľa chuti pridajte med.

zázvorový čaj na kŕčové žily

Zoznam zakázaných potravín a nápojov

Pri kŕčových žilách sú zakázané jedlá a nápoje, ktoré prispievajú k zadržiavaniu tekutín v tele, zvyšovaniu hmotnosti a majú negatívny vplyv na žily.

 • Alkohol - alkohol rozširuje cievy, tekutina z buniek odchádza do medzibunkového priestoru, je narušený metabolizmus, zhoršuje sa pohoda pacienta: zvyšuje sa ťažkosť a bolesť nôh.
 • Údené mäso, marinády - vedú k zadržiavaniu tekutín.
 • Silné bujóny, huspeninové mäso - obsahujú veľké množstvo extraktívnych látok, zvyšujú viskozitu krvi.
 • Mastné mäso - žiaruvzdorné tuky zvyšujú obsah cholesterolu, zvyšujú viskozitu krvi.
 • Všetky druhy konzervovaných potravín - farbivá a konzervačné látky, ktoré sú ich súčasťou, majú toxický účinok na cievy
 • Pečivo, tóra, čokoláda - obsahuje veľké množstvo ľahko stráviteľných sacharidov, preto je pre pacientov s nadváhou zakázané. Pri absencii obezity sa tieto potraviny môžu konzumovať v obmedzenom množstve.
 • Horúce korenie - negatívne ovplyvňuje cievy.
 • Slané jedlá - Soľ podporuje zadržiavanie tekutín a opuchy v nohách. Jedlo sa pripravuje bez soli, malé množstvo sa pridáva tesne pred jedlom.
 • Káva, čierny čaj - nápoje kontraindikované pri všetkých ochoreniach srdca a krvných ciev vrátane kŕčových žíl.
 • Čakanka - tento nápoj často používajú ako náhradu kávy pacienti s hypertenziou, ale keďže rozširuje cievy, nemožno ho použiť pri kŕčových žilách.

Lekári dôrazne odporúčajú vzdať sa zdvíhania závažia, ťažkých fyzických cvičení. Samozrejme, tí, ktorí sa neustále venujú športu, by nemali úplne opustiť túto činnosť, ale je lepšie prestať sa venovať tréningom, ktoré sú spojené so silovým zaťažením. Ak sa tak stane, je možné ďalšie zhoršenie stavu.

Pri kŕčových žilách sa tiež neodporúča vykonávať niektoré kozmetické procedúry:

 • stojí za to vzdať sa shugaringu;
 • neodporúča sa robiť enzymatické a kvantové typy odstraňovania chĺpkov;
 • nestrhávajte chĺpky pinzetou;
 • v kúpeľoch nemôžete robiť horúce zábaly. Tieto postupy by sa mali nahradiť hydromasážou alebo studeným typom balenia;
 • nie je vhodné si dať urobiť tetovanie v oblasti postihnutých žíl.

Keďže kŕčové žily sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela, vrátane panvovej oblasti, ženám sa neodporúča podstúpiť potrat. Faktom je, že po tomto postupe môže dôjsť k zvýšenému krvácaniu.

Čo robiť s kŕčovými žilami

Je nemožné začať s vývojom choroby - liečba pacientov môže pokračovať mnoho rokov, ak sa včas neporadili s lekárom. Niektoré z liečebných metód sú založené na prijímaní opatrení, ktoré sú dostupné každému.

Tie obsahujú:

 • Použitie špeciálnych gélov a masti.Sú skutočne schopní odstrániť alebo zmierniť bolesť v nohách, ale sú účinné, iba ak sa s liečbou začne v prvom štádiu kŕčových žíl. Blahodárne látky pôsobia iba na žily umiestnené priamo pod kožou. Okrem toho sa výrazný účinok mastí môže prejaviť mesiace po začiatku liečby, ktoré by sa nemali prerušiť;
 • Použitie venotoniky na kŕčové žily nôh - finančné prostriedky prijaté iba podľa predpisu špecialistu.Na rozdiel od mastí pôsobia zvnútra, majú rýchlejší účinok. Tieto prostriedky pôsobia priamo na steny krvných ciev, čím eliminujú škody spôsobené edémom;
 • Liečba laserom.Ukazuje sa ako efektívna vo vzťahu k "sieťam" a iným znakom počiatočného štádia kŕčových žíl. Po vystavení laserovému lúču sa opuchnutá oblasť obnoví. Je dôležité, aby pacient v súčasnosti necítil nič;
 • Liečba ozónom injikovaným priamo do oblasti akumulácie „sieťoviny" na nohách.V takom prípade je potrebných viac ako jeden postup, aby sa striedavo ovplyvnili všetky zväčšené cievy na nohách;
 • Najhrubšou metódou je intervencia chirurga (flebektómia).Postihnuté miesto, na ktorom sa môže tvoriť krvná zrazenina, sa odstráni, ale už deň po operácii je pacient schopný samostatného pohybu a každodenných činností.

Masáž sa vykonáva zhora nadol, aby sa uvoľnil pohyb prebytočnej tekutiny zo spodných častí.

Masáž a nalievanie vody pri izbovej teplote na nohy pomôže odstrániť malé opuchy kŕčovými žilami. Masáž je užitočná v tom, že umožňuje „natiahnuť" svaly nôh a normalizovať prietok krvi. Odporúča sa to robiť každý deň, robiť pohyby hladením, začínajúce od kolien a posúvať sa hore. Jemne krúživými pohybmi masírujte stehná a prechádzajte na kolená. Vykonávanie procedúry vo večerných hodinách vám umožní zbaviť sa únavy nahromadenej počas dňa a znížiť riziko vzniku kŕčových žíl.

Prevencia rozvoja choroby

Aby sa zabránilo rozvoju kŕčových žíl, negujúc prebiehajúcu liečbu, je potrebné dodržiavať rad preventívnych opatrení.

 • Ak sedíte, určite zvýšte svoju fyzickú aktivitu.Pamätajte, že pohyb je skutočne život. Ak trávite väčšinu dňa sedením za počítačom, dovoľte si večerné prechádzky alebo pravidelné cvičenie v posilňovni. Cvičenia je možné vykonávať kedykoľvek a doma;
 • Vyberte si pohodlné oblečenie a obuv.To platí nielen pre krásnu polovicu ľudstva, ale aj pre mužov. Slepé dodržiavanie módy ohrozuje rozvoj vážnej choroby. Na zníženie ťažkosti v nohách a rozloženie zaťaženia pomôžu špeciálne kompresné obväzy;
 • Vyhnite sa nadmernému priberaniu.„Neplánované" kilogramy nielen kazia postavu, ale vytvárajú aj záťaž dolných končatín;
 • Zahrňte do stravy potraviny, ktoré pomáhajú posilňovať krvné cievy.Tie obsahujú:horský popol, šípky, jahody a pohánka. . .

Preventívne opatrenia na kŕčové žily sú zárukou, že sa choroba nerozvinie a hrozí následná tvorba krvnej zrazeniny. Pamätajte, že frivolné v prvom štádiu pruhy a „hviezdy" bez prevencie a liečby môžu viesť k smrti.

Čo nerobiť s kŕčovými žilami

Zbaviť sa choroby pomáhajú včasné konzultácie s lekárom, pokiaľ ide o radu a ošetrenie, používanie krémov dostupných na predaj, denné masáže a cvičenie. Ale všetko úsilie bude márne, ak nebudete venovať pozornosť veciam, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali robiť s kŕčovými žilami. Patria sem športové cvičenia, ktoré zvyšujú namáhanie nôh a kardiovaskulárneho systému, a pre ženy nosenie topánok na vysokých podpätkoch.

Keď sa rozhodujete športovať v boji proti kŕčovým žilám, venujte pozornosť cvikom, ktoré sa chystáte venovať. Rýchly beh, vzpieranie, intenzívne cvičenie na stacionárnom bicykli a step aerobik sú pri kŕčových žilách kontraindikované. Je vhodné zvoliť si súbor cvičení po konzultácii s lekárom.

Takže s kŕčovými žilami nemôžete:

 • Zabudnite na kontrolu hmotnosti.Aj keď nebola stanovená diagnóza „obezita", nadmerné zaťaženie nôh nepomôže odstrániť problémy s žilami;
 • Viesť sedavý životný štýl, pri ktorom sa krvný tlak v cievach iba zvýši.Stála práca vyžaduje dennú masáž a cvičenie na zlepšenie krvného obehu;
 • Venujte sa takzvaným „silovým" cvikom- vykonávajte drepy alebo tlaky so závažím;
 • Intenzívne cvičte na stacionárnom bicykli, behajte alebo aktívne skákajte.Tieto cviky budeme musieť opustiť, aspoň kým špecialista nepotvrdí, že kŕčové žily sú porazené;
 • Takéto typy masáže ako „môže" a „med".Zbytočne silný účinok na upchaté cievy môže ublížiť, na rozdiel od mäkšej samo-masáže, pri ktorej jemne masírujete dolné končatiny;
 • Užívajte hormonálne lieky bez konzultácie s lekárom.Akonáhle sa objavia prvé príznaky kŕčových žíl, musíte sa podrobiť vyšetreniu a informovať lekára o užívaní hormónov;
 • S kŕčovými žilami nemôžete nosiť topánky na vysokých podpätkoch.Na chvíľu zabudnite na módne, ale nepohodlné topánky alebo čižmy. Ak sa liečba vykonáva včas, potom sa čoskoro nebudete musieť hanbiť za prejavy kŕčových žíl na nohách;

Vzhľad znakov kŕčových žíl: ťažkosť v nohách, charakteristické "siete", edém - to je dôvod na konzultáciu s lekárom. Nesmieme zabúdať, že záleží iba na nás, či budeme v starobe rovnako mobilní, alebo ešte v relatívne mladom veku budeme trpieť kŕčovými žilami nôh.

Alkohol s kŕčovými žilami: prečo nie

Pitie alkoholu odvodňuje organizmus a čím viac ho vypijete, tým silnejšie. . . Pretotkanív a krvných ciev začína pociťovať nedostatok vody a kyslíka.

odmietnutie alkoholu s kŕčovými žilami

To vedie k metabolickým poruchám, čo znamená výskyt opuchov a silného namáhania žíl dolných končatín.

Odkaz.Pivo a kŕčové žily, ako každý iný alkoholický nápoj, však nie sú najlepšou kombináciou, pretože zhoršujú priebeh ochorenia.

Alkohol s kŕčovými žilami môže navyše vyvolať tvorbu krvných zrazenín.Negatívne ovplyvňuje červené krvinky: rozpadajú sa a zlepujú sa, aby vytvorili krvné zrazeniny.

Záver

Jedlo pre kŕčové žily by malo byť vyvážené a zdravé. Špecialista by mal zostaviť stravu na základe veku, hmotnosti a charakteristík životného štýlu pacienta.

Nemali by ste ignorovať rady a dopriať si zakázané výrobky, pretože v stávke je to najcennejšie, čo človek má - jeho zdravie. Okrem toho je ťažké nazvať to diétou, je to len správna zdravá strava, ktorá bude pre zdravého človeka užitočná.